speaker-photo

Prof. Dr. Sibel Çakır

Bipolar Bozukluğu Tanımak
  • Bahçeşehir Üniversitesi, Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı
  • Bipolar Yaşam Derneği ve Bipolar Bozukluklar Derneği'nin Kurucu Üyesi
  • Türkiye Psikiyatri Derneği, Duygudurum Bozuklukları Bilimsel Çalışma Birimi Koordinatörü

 

Prof. Dr. Sibel Çakır, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu. Tıpta uzmanlık eğitimini İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda 2003 yılında tamamladı. 2004 yılında A.B.D’de, University of Texas Health Science Center, San Antonio’da psikotik bozukluklar alanında araştırmacı olarak çalıştı. 

İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda 2005-2011 yılları arasında uzman doktor, 2011-2017 arasında doçent doktor olarak, 2017-2018 arasında profesör unvanı ile Duygudurum Bozuklukları ve Geriatrik Psikiyatri Polikliniği ve yataklı serviste sorumlu öğretim üyesi olarak görev yaptı. Aralık 2018 – Ocak 2020 tarihleri arasında Fransız Lape Hastanesi Tıbbi Direktörü olarak görev yaptı. İlgi alanları duygudurum bozuklukları, nöropsikiyatri ve geriyatrik psikiyatri (yaşlılık psikiyatsisi) dir. 

Bipolar Yaşam Derneği, Bipolar Bozukluklar Derneği, Sanat Psikoterapileri Derneği kurucu üyesi ve yönetim kurulu üyesidir. Türkiye Psikiyatri Derneği, Duygudurum Bozuklukları Bilimsel Çalışma Birimi koordinatörü ve Türkiye Alzheimer Derneği üyesidir. Akademik çalışmalar dışında sağlıklı, iyi yaşlanma, bütüncül tıp, koruyucu tıp, sanat terapileri ilgi alanlarıdır.

4 Nisan Pazar / 14:15 - 15:15

Paneller

Kesişmeler ve Ayrımlar: Bipolar Bozukluk, Borderline Kişilik ve Dikkat Eksikliği Hiperaktivite

  • Bipolar Bozukluğu Tanımak - Prof. Dr. Sibel Çakır
  • Bipolar ve DEHB Ayırımı - Dr. Öğretim Üyesi Emre Köroğlu
  • DEHB ve Borderline Ayırımı- Uzm. Psk. Olcay Tuna