speaker-photo

Dr. Öğr. Üyesi Zeliha Babayiğit

Terapötik İlişkide Terapistin Self'i
  • İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi
  • Bilim Akademisi Üyesi

Zeliha Babayiğit, 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünü bitirdi. 1991-93 yılları arasında Londra’da dil eğitiminin yanı sıra Rogerian Psikoterapi eğitimi almıştır. 1996 yılında İstanbul Üniversitesi, Psikososyal Onkoloji ve Eğitim Anabilim dalında yüksek lisansını, 2007 yılında İstanbul Üniversitesi Klinik Psikoloji bölümünde doktora derecesini aldı. Çeşitli hastanelerde psikolog olarak çalıştı.

İstanbul Kültür Üniversitesinde Deneysel Psikoloji dersi verdi. Aile terapisi ve çift terapisiyle ilgili çalışmalarını sürdürmektedir. Yetişkin ve çift terapisti olarak danışan görmektedir. Ayrıca 1994 yılından bu yana çeşitli yayın evlerinde özellikle psikoloji alanı ile ilgili önemli eserlerin Türkçe'ye kazandırılması amacıyla çevirmenlik yapmaktadır.

Türkçeye çevirdiği önemli eserler arasında I. Yalom’un Varoluşçu Terapi, Annem ve Hayatın Anlamı, Bağışlanan Terapi, Kısa Süreli Grup Terapileri, Bugünü Yaşama Arzusu, Her Gün Biraz Daha Yakın, Ölümle Yüzleşmek, Güneşe Bakmak, Spinoza Problemi, bulunmaktadır. Diğer çevirileri arasında Duygusal Çeviklik, Bilinçli Farkındalık, Her Çocuk Başarabilir, Hayata Hazır Gençler Yetiştirmek gibi kitaplar sayılabilir.

3 Nisan Cumartesi / 11:30 - 12:30

Paneller

Klinisyenin Not Defteri - 1

  • Dürtüsellik ve Heyecan Arama Davranışı: Kardeş mi, Dost mu? - Uzm. Dr. Zafer Tapancı
  • Aşık mı, Eş Bağımlı mı? - Klinik Psk. Melike Şimşek
  • Terapistin Selfi - Dr. Öğr. Üyesi Zeliha Babayiğit